Løfteanordning til sigter fra Russell Finex Brug af Russells anordning til løft af op til 4 sigtedæk til sigter i diameter fra 48" til 60" (1200 - 1500 mm) er den hurtigste og mest sikre løsning, når det gælder udskiftning af sigterammer.
Kontaktperson:
Martin Birch mbj Tlf. +45 36 13 25 34
Ring eller skriv til Martin Birch for yderligere information
Anordningens kroge sættes i de dertil beregnede ringe på sigtens øverste sigtedæk. Spændebåndet på den sigteramme, der skal udskiftes, løsnes, og der trykkes på hejseknappen. Herefter er der god plads til, at blot en enkelt operatør på simpel og sikker vis kan udskifte sigterammen. Løfteanordningen er forsynet med et låsesystem, der hindrer utilsigtet start under udskiftningen. På grund af mobiliteten er der kun behov for en enkelt løfteanordning til komplette sigteanlæg.
Yderligere fordele: - Mindre risiko for ulykker - Mere plads til udskiftningsarbejdet - Kortere stilstandstid - Ingen brug for værktøj - Beskyttelse mod beskadigelse af sigterrammer eller andet udstyr