 |
| FLUIDBED-TØRRERE |
|
 |
|
Fra det tyske firma ANDRITZ Fliessbett Systeme (tidligere Escher Wyss) leveres et komplet program af fluidbed-apparater til termiske processer som tørring, ristning, kalcinering, uddrivelse af opløsnings-midler, forbrænding og granulering.
Fluidbed-apparater kan forarbejde helt fra pulverformede og op til grovkornede produkter, pasta, slam, suspen-sioner og opløsninger. I alle fluidbed-apparater sendes luft/gas op gennem bunden og ind i materialet, der herved fluidiseres (gøres flydende/svævende). Udover at fluidisere produktet tjener gasstrømen som varmebærer. På denne måde er samtlige produktpartikler i stadig kontakt med den gennemstrømmende gas, hvilket giver en kort opholdstid og en gunstig, termisk virkningsgrad. |
VIBRERENDE FLUIDBED-TØRRERE De vibrerende fluidbed-tørrere er forsynet med en eller flere svingmasser, der understøtter produkttransporten gennem apparatet.
Apparaterne er altid rektangulære og anvendes hovedsageligt til svært fluidiserbare produkter og produkter med stor variation i partikelstørrelse.
Laghøjden er som regel lille (under 250 mm), og opholdstiden bliver derfor ensartet for de enkelte produktpartikler, hvilket kan være en fordel ved temperaturømfindtlige produkter.
Da hele apparatet er udsat for ret kraftige svingninger, stilles der store krav til materialer, konstruktion og fremstilling.
 |
SLAMTØRRINGSANLÆG MED FLUIDBEDANDRITZ Fliessbett Systeme leverer komplette slamtørringsanlæg baseret på fluidbed-princippet
Tørring af slam fra spildevand og industrielle processer med fluidbed-tørrere byder på en række fordele:
- Da tørringen kan foregå i et inert kredsløb, er brand og eksplosioner udelukket. - Det færdige produkt vil fremstå som et praktisk taget støvfrit og hygiejniseret granulat. - Processen, der er i stand til at håndtere store variationer i slamkvalitet og tørstofindhold, arbejder fuldautomatisk. |
|
 |
|
 |